ساعت به وقت یزد-YAZD

2019-10-22 00:00:01
دمای امروز یزد-YAZD

18oC

Yazd,IR
  • Clouds

    scattered clouds
  • 2.1m/s

    270o

  • 39%

    1022 hPaکشور : ایران
زبان : فارسی
جمعیت : ۱٬۰۷۴٬۴۲۸
مساحت : ۷۶٬۴۶۹
واحد پول : ریال
یزد در مرکز ایران قرار گرفته و از اطراف با استان های اصفهان-خراسان جنوبی-کرمان و فارس همسایه است. این استان در حدود 74493 کیلومتر مربع وسعت داشته و به تنهایی 4.5 درصد از کل وسعت ایران را در برمی گیرد. در فصول بهار و تابستان، آب و هوای بیشتر مناطق استان ، گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتاً مرطوب است.

 این شهر بین رشته های شیرکوه و خرانق و در دشتی گشترده به نام دشت یزد-اردکان قرار گرفته است. یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است.یزد در منطقه ی فلات مرکزی ایران واقع شده است. این شهر به شهر "بادگیرها"،"عروس کویر"،"دارالعلم" و "شهر دوچرخه ها" معروف است. واژه یزد به معنی پاک و مقدس است وشهر یزد به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است.

تاریخچه یزد:

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست. استان یزد از سرزمین های کهن و تاریخی ایران زمین است.آبادی نشینی در یزد از قدمت طولانی برخوردار می باشد. این سرزمین از گذرگاه های مهم در دوره تاریخی محسوب می شده است. این ناحیه در دوره هخامنشیان از راه های معتبر موسسه های راهداری، مرکز پستی و چاپاری برخوردار بوده است.

وجود آثاری از مهر و آناهیتا ، ایساتیس و هخامنشی ، زندان اسکندر و برج و بارو، کخن درهای بزرگ و عظیم، پناهگاه های متعدد و موبدا، سران ساسانی و ابنیه و یادگارهای بعد ازاسلام نظیر مساجد و امامزاده ها و مزارها نشانگر فرهنگ و تمدن قبل و بعد از دوره اسلامی بوده است.

آب و هوا:

یزد دارای آب و هوای اقلیمی - گرم وخشک و بیابانی است و نوسان دما در تابستان و زمستان و حتی در شب و روز بالا و متغیر است و این از ویژگی های آب و هوایی منطقه به شمار می رود، از این نگاه می توان گفت : یزد دارای دو فصل است، فصل بلند گرما (از اسفند تا مهر) و فصل کوتاه سرما (از آبان تا اواخر مهر).

صنایع یزد:

در یزد صنایع بزرگی همچون نساجی فرش، نساجی پارچه های طرح دار و ساده، فولاد و معادن آهن، معادن زغال سنگ و معادن سنگ، کارخانجات کاشی، کارخانه های کابل و فیبر نوری و صنایع غذایی جایی گرفته است که با وجود این صنایع حدود 53 درصد از مصرف برق در تعرفه صنعتی استفاده می شود که از نظر رتبه بندی کشور نیز پنجمین استان صنعتی شناخته می شو. صنعت زرگری یا طلاسازی در یزد از مهمترین و مشهور ترین صنایع یزد در سطح کشور است. 

ره آورد :

شیرینی ها : قطاب - پشمک - باقلوا - کیک یزدی - لوزهای پنج گانه - حاجی بادام - نان برنجی.

سایر : ترمه یا انگشت بافت - زری دوزی -  مخمل - دارایی بافی - دستمال یزدی - سفال - حلوا ارده و زیورآلات و ...

معماری یزد :

مشخص ترین وجهه شهر، معماری خاص کویری آن است. بادگیرها، مناره ها و گنبد ها مشخص ترین جنبه های ظاهری معماری شهر است. در این معماری از بادگیرها برای گرفتن جریان باد و خنک کردن فضای ساختمان به کار می رفته است.  بافت و ساخت معماری ویژه منطقه ی یزد از بارزترین نمونه های معماری خاص اقلیم های گرم و خشک در جهان است. در مرکز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد،  حسینیه، لرد، کارگاه های کوچک، جوی های آب برای دسترسی به قنات قرار دارد که بسیاری از امکانات هنوز پا برجا هستند.

تورهای شهر یزد-YAZD سایر تورها