ساعت به وقت کرمان-kerman

2019-10-22 00:01:05
دمای امروز کرمان-kerman

13oC

Kerman,IR
  • Clouds

    few clouds
  • 0.67m/s

    65o

  • 35%

    1023 hPaکشور : ایران
زبان : فارسی
جمعیت : ۲٫۹۳۸٫۹۸۸
مساحت : ۱۸۱٬۷۸۵ کیلومترمربع
واحد پول : ریال
کرمان پهناور ترین استان ایران است. کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته است. کرمان نهمین استان پر جمعیت کشور محسوب می شود. شهر کرمان به نوع مرجع صنعتی، فرهنگی، سیاسی، کشاورزی، دانشگاهی-علمی، مذهبی و سایر شاخص ها در میان استان های منطقه جنوب شرقی کشور است.

 کرمان یکی از کلانشهر های ایران و مرکز استان کرمان پهناورترین استان ایران در جنوب شرقی این کشور واقع است. کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است. وسعت شهر کرمان حدود 1300 هکتار است و به دلیل وسعت شهری و جمعیت کرمان، این شهر جزو کلان شهر های ایران طبقه بندی شده است. شهرکرمان با ارتفاع 1756 متر ارتفاع از سطح دریا، سومین مرکز استان بلند و مرتفع ایران محسوب می شود. و همین امرباعث اعتدال نسبی هوای کرمان در تابستان شده است. 

جغرافیای طبیعی:

بیشتر نقاط شهر کرمان با کوه احاطه شده است. کرمان شب های زمستانی بسیار سردی دارد، کوه های جوپار و پلوار و جفتان در جنوب و جنوب شرق کرمان در تمام طول سال برف دارند. شهر کرمان در عرض جغرافیایی 30.29 و طول جغرافیایی 57.06 قرار گرفته است.

ره آورد:

قالی - پته - زیره - کلمپه - کماج - قطاب - پسته - ظروف مسی و...

آب و هوا:

متوسط مقدار باران در طول سال در کرمان معادل 152.9 میلی متر اس. بطورکلی آب و هوای این شهر به دلیل ارتفاع زیاد از سطخ دریا به نسبت خنک و معتدل است. کرمان سومین مرکز استان مرتفع ایران بعد از شهرکرد و یاسوج است و همین امر باعث شده است که در مقایسه با شهرهایی مثل یزد، زاهدان، بیرجند، قم، شیراز، اصفهان و تهران از هوایی خنک تر در تابستان ها برخوردار باشند. تابستان های کرمان نسبتاً خنک و زمستان های آن بسیار سرد است.

جاذبه های گردشگری:

کرمان به دلیل موقعیت خاص تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی خود همیشه به عنوان یکی از مهمترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده و همه ساله میزبان تعداد فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

جاذبه های تاریخی در شهر کرمان عبارتند از:

گنبد جبلیه - مجموعه گنجعلیان - موزه مردم شناسی - مسجد جامع مظفری - مسجد جامع ملک - آرامگاه شاه نعمت اله ولی - بازار کرمان - آتشکده زرتشتیان - ارگ راین - قلعه دختر و قلعه اردشیر - مجموعه وکیل و ..

از جمله جاذبه های طبیعی کرمان می توان به کویر لوت - کوه هزار و باغ نظر اشاره کرد، که کویر لوت همواره مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار داشته  کویر لوت است. گرمترین نقطه کره زمین با درجه حرارت 70.7  درجه سانتی گراد در این کویر قرار دارد. دیگر جاذبه طبیعی این منطقه کلوت است که یزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا بشمار می آید و به عنوان منحصر بفرد ترین و جذاب ترین عارضه کویر نام برده می شود.

اقتصاد:

از نظر اقتصادی دو منطقه ارگ جدید بم و سیرجان از اهمیت خاصی برخوردار هستند. 

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، با هدف ایجاد و توسعه زمینه های لازم برای فعالیت های کارامد صنعتی، جذب فناوری های نوین و افزایش زمینه های اشتغال از طریق جلب و هدایت سرمایه گذاری داخلی و خارجی در دهه فجر 1376، تأسیس و رسماً کار خود را آغاز کرد. زیر ساختها و امکانات پشتیبانی مورد نیاز از قبیل احداث ترمینال اختصاصی در فرودگاه بم، تأسیس ترمینال مسافری و باربر، راه آهن و انبارهای مجهز کالا، خودروسازی، گمرک تأمین آب، برق و مخابرات، ساخت هتل ها و امکانات ورزشی - تفریحی و سایر تسهیلات بوده است که علاوه بر سرمایه گذاری های صنعتی، امید می رود تا این منطقه با توجه به پتانسیل های لازم در آینده ای نزدیک به یکی از قطب های توریستی و تفریحی کشور نیز تبدیل شود.

منطقه ویژه اقتصادی سیرجان اهمیت استان کرمان را افزایش داده است. سیرجان گذرگاه اصلی انتقال کالا به کشورهای خاور ایران و هم چنین اروپا و خلیج فارس بوده است. این منطقه به عنوان یک قطب اقتصادی ویژه بربستر مزیت های باراندازی، در ساختار اقتصادی استان کرمان نقش و موقعیت قابل توجهی را احراز کرده است.

تورهای شهر کرمان-kerman سایر تورها