ساعت به وقت همدان-Hamedan

2019-11-19 03:45:10
دمای امروز همدان-Hamedan

-1.4oC

Hamedan,IR
  • Mist

    mist
  • 1m/s

    60o

  • 100%

    1021 hPaکشور : ایران
زبان : فارسی
جمعیت : ۱٬۷۵۸٬۲۶۸
مساحت : ۱۹٬۳۶۸ کیلومترمربع
واحد پول : ریال
مرکز استان همدان، شهر باستانی همدان است. استان همدان از لحاظ جمعیت، چهاردهمین و از لحاظ مساحت، بیست و سومین استان کشور محسوب می گردد. بزرگ ترین شهرهای این استان عبارتند از: ملایر، نهاوند و تویسرکان.

 همدان در منطقه غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنه ی کوه الوند و در بلندی 1.741 متری از سطح دریا واقع شده است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می آید. همدان قدیمی ترین شهر ایران و کهن ترین شهر های جهان است. همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده است.با این حال قدیمی ترین آثار یافت شده از محوطه ی باستانی هگمتانه و نیز کتیبه های گنج نامه مربوط به دوران هخامنشیان هستند. 

هم اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می شود. آرامگاه بو علی سینا نماد شهر همدان و همچنین یکی از نماد های پیشینه ی ایران در فرهنگ جهان و دانش و علم به شمار می رود.

پیشینه :

همدان به عنوان یکی از کهن ترین شهر های ایران، از پیشینه چند هزار ساله ای برخوردار است. پیش از آمدن اقوام آریایی، شهر همدان از زیستگاه های اصلی قوم کاسیان به شمار می آمده است.در مورد زمان و چگونگی احداث و نام بنیان گذار شهر همدان بین روایت های مورخین اسلامی اختلاف نظر وجود دارد.

جغرافیا : 

استان همدان از استان های کوهستانی، مرتفع، سرد و بادخیز کشور محسوب می شود. ناهمواری ها در استان همدان به شکل های مختلف ایجاد شده است که عامل مهم این تغییر شکل ناهمواری ها، وجود آب های روان است که در استان همدان جاری هستند، به طوری که این آب ها در برخی مناطق مرتفع با تخریب ارتفاعات و انباشتن آبرفت ها در مناطق پست سبب کاهش ارتفاع کوه ها، ایجاد دشت ها و دره های زیادی شده اند.

آب وهوا :

آب و هوای استان، تحت تأثیر عرض جغرافیایی، ارتفاع، مکان، امتداد کوه ها و فاصله از دریاست. به طورکلی آب و هوای استان در نتیجه وجود کوه های مرتفع، رودخانه ها و پستی بلندی های زیاد، به شدت متغیر است. زمستان های این استان سرد، پربرف و باران  و در تابستان ها دما معتدل است.

اقتصاد :

در سال 1364 خورشیدی شرکت شهرک های صنعتی استان همدان تأسیس گردید و در حال حاضر این استان دارای 17 شهرک صنعتی می باشد که از این میان شهرک صنعتی بوعلی، شهرک صنعتی باغ بهشت، ناحیه صنعتی قهاوند و ناحیه نعتی گنبد در حوزه شهرستان همدان قرار دارند. به غیر از شهرک های صنعتی قطعه سازی سینا، کارخانه شیشه همدان و صنایع موکت همدان نیز به عنوان واحد های صنعتی شاخص همدان فعالیت دارند.

جاذبه های گردشکری :

همدان یکی از مراکز صنعت گردشگری و صنایع دستی کشور، هم ار حیث میراث فرهنگی و قدمت تاریخی و هم از حیث امکان و وضعیت گردشگری است. همدان دارای گردشگاه ها و مناظر بسیار زیبایی است. از چشم اندازهای طبیعی و زیبا همانند دره مرادسنگ، دره عباس آباد، دره گنج نامه، آبشار گنج نامه، آتشکده بهرام و سد اکباتان را در این استان می توان نام برد.

همچنین آثار باستانی مذهبی با قدمت بیش از چند سال برجای مانده است که مسجد جامع همدان، مسجد میرزا تقی از شهرت بیشتری برخوردار هستند.

غذاهای محلی :

همدان دیار ترشی و مرباهای عجیب و غریب است. در حال حاضر بیش از 100 نوع ترشی در همدان تهیه می شود. شاخصه اصلی ترشی همدان استفاده از گیاهان بومی و به کاربردن چاشنی ها و سبزی های منطقه در آنها است که سبب تمایز ترشی های همدان با سایر نقاط شده است. پنج غذای محلی همدان جهت ثبت ملی معرفی شده اند : آبگوشت بزباش، آبگوشت کلم قمری، آش کاچی، سرداشی و آبگوشت یخنی.

ره آورد ها :

.ظرف های سفالین- حلوا زرده- شیرمال- انگشت پیچ- کماج

 

تورهای شهر همدان-Hamedan سایر تورها