ساعت به وقت شیراز-Shiraz

2019-10-22 00:26:13
دمای امروز شیراز-Shiraz

19oC

Shiraz,IR
  • Clear

    clear sky
  • 2.1m/s

    320o

  • 32%

    1021 hPaکشور : ایران
زبان : فارسی
جمعیت : ۱٬۴۶۰٬۶۶۵
مساحت : ۲۴۰ کیلومتر مربع
واحد پول : ریال
شیراز مرکز استان فارس در جنوب غربی ایران واقع می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در ارتفاع 1486 متری از سطح دریا و در دامنه های رشته کوه زاگرس است.امروزه شیراز را قطب الکترونیک ایران می خوانند.

شیراز یکی از شهر های بزرگ ایران  و مرکز استان فارس است. این شهر با جمعیت 1,279,140 نفره پنجمین شهر پرجمعیت ایران است.  شیراز به سبب جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان همواره کردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می خواند. شیراز به شهر شعر، شراب، باغ، گل و بلبل در ایران معروف است. باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و شیراز از قدیم به داشتن باغ های بسیار زیبا مانند باغ ارم مشهور بوده است.

تاریخچه :

شیراز در اسناد تاریخی "شیرازیس" "تیرازیس" و شیراز نام برده شده است. قبل از اسلام شیراز قلعه ای بوده که در محل قلعه ابونصر قرار داشت. قدمت آن به دوران ساسانی و پیش از آن بر می گردد. شیراز در دوران صفاریان، آل بویه و زندیه پایتخت ایران بود. شیراز تا قبل از احداث راه آهن مسیرراه های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بوشهر قرار داشت. اما با ایجاد راه آهن این نقش کمتر شد. 

اقتصاد:

در طول تاریخ شیراز، به واسطه مرکزیت نسبی اش در منطقه زاگرس جنوبی و واقع بودن در یک منطقه به نسبت حاصلخیز به محل طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاوزران و یکجانشینان و عشایری مانند قشقایی تبدیل گشته بود. مرکزیت اداری و نظامی این شهر نیز باعث رونق شهر در طول تاریخ بوده است. در دهه های اخیر این صعنت گردشگری به رونق این شهر افزوده است. 

آب و هوا:

میانگین دما در گرمترین ماه سال 30 درجه سانتی گراد، در سردترین ماه سال 5 درجه سانتی گراد و در بهار 18 درجه سانتی گراد است. میزان بارندگی سالیانه ی شهر شیراز 337/8 میلی متر می باشد.

جاذبه های گردشگری :

شیراز به عنوان یکی از مهمترین مراکز گردشگری و وریستی ایران مطرح بوده و با جاذبه های تاریخی فراوانی برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است. از جاذبه های دیدنی شهر شیراز می توان به آتشکده صمیکان- آرامگاه حافظ- ارگ کریم خان- باغ جهان نما- عمارت دیوان خانه- آبشار کوهمره سرخی- موزه ساسانی و موزه قاجار اشاره کرد.  

تورهای شهر شیراز-Shiraz سایر تورها