ساعت به وقت دبی-Dubai

2019-10-22 00:02:57
دمای امروز دبی-Dubai

27.6oC

Dubai,AE
  • Clouds

    few clouds
  • 3.1m/s

    110o

  • 70%

    1011 hPaکشور : امارات
زبان : عربی
جمعیت : 2,437,048 نفر
مساحت : 4,114 کیلومترمربع
واحد پول : درهم
دبی یکی از مناطق امیرنشین امارات متحده عربی است.این شهر دومین امارات بزرگی است که در میان امارات هفت گانه متحده عربی بیشترین جمعیت را دارد که پس از امارت ابوظبی تنها پنج درصد از کل خاک امارات عربی متحده را تشکیل داده است. امیرنشین دبی در جنوب ایران و در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته است که یکی از شهرهای امارات متحده عربی می باشد.هم چنین این شهر دارای بندری با جاذبه‌های مدرن , طبیعی , تاریخی و گردشی می باشد.می توان گفت دبی مهم‌ترین شهر امارات باشد. در واقع پس از ابوظبی که پایتخت سیاسی کشور امارات متحده عربی می باشد , می توان پایتخت تجارتی امارات متحده عربی را دبی دانست.

 دبی یکی از مهم ترین شیخ نشین های هفت گانه ی کشور امارات متححده عربی است.دبی در خلیج فارس و هم چنین شبه جزیره ی عربستان واقع شده است.این شهر پرجمعیت ترین شهر شیخ نشین است و پس از آن ابوظبی بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر امارات متحده ی عربی محسوب می شوند.صنعت نفت و صنعت گردشگری اساسی ترین نقش را در درآمدزایی کشور امارات دارند و به جرعت می توان دبی را یکی از قطب های گردشگری قاره آسیا نامید.این شهر به عنوان ک شهر تجاری و جهانی موفق در منطقه شناخته شده است؛ ولی بیشتر درآمد آن از منطقه ی آزاد جبل علی٬اقامت دادن٬صدور مجدد کالا٬ترانزیت مسافر و کالا و هم چنین قسمت اعظم آن از صنعت گردشگری تٲمین می شود.واحد پول این کشور امارات درهم است.می توان گفت از سال 1799 که این شهر به یکی از بنادر مهم کشور امارات متحده ی عربی تبدیل شد؛درآمدزایی این کشور از طریق واردات و صادرات پیشرفت چشم گیری داشته است. خور دبی شهر دبی را به ۲ بخش دیره و بر دبی تقسیم کرده. دو پل به نام‌های قرهود و آل مکتوم که از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می‌گذرد این ۲ قسمت را به هم مربوط می‌کنند.(دیره در شرق (راست)و بر دبی در غرب (چپ) قرار دارد.)

تاریخچه :

همان طور که گفته شد شهر دبی یکی از هفت امیرنشین کشور امارات متحده ی عربی است و پس از ابوظبی دومین شهر بزرگ این کشور می باشد.شارجه در شمال دبی،عمان در جنوب دبی و ابوظبی در کنار آن واقع شده است. شایان ذکر است که تنها دبی و ابوظبی هستند که حق وِتو(رد کردن) امور بحرانی مسائل اقتصادی و سیاسی را در مجلس دارا هستند.

این شهر در سده ی 19 توسط ابوفالاس،بزرگ خاندان بنی یاس بنا شده است.موقعیت جغرافیایی دوبی باعث شده که امروزه به یکی از قطب های اقتصادی مهم خاورمیانه و یکی از مهم ترین بندرها بوده است.اگرچه اقتصاد دبی بر روی صنعت نفت آن بنا شده است ، ولی درآمد اصلی امارات از صنعت گردشگری،فروش املاک و مستقلات و خدمات مالی است.

جغرافیای شهر دبی :

دوبی را یک رودخانه به نام خور دبی به 2 بخش اصلی دیره و بردبی تقسیم کرده است. دِیره قسمت شمالی شهر و مرکز تجاری و سنتی دبی و بردبی در قسمت جنوبی آن واقع شده است که امیران شیخ نشین دبی از آن شهری مدرن با برج ها و ساختمان های عظیم تجاری و اداری ساخته اند.

آب و هوای دبی :

به طورکلی شهر دبی دارای آب و هوای گرم و خشک بیابانی است. در تابستان میانگین دمای هوا در روز به 40 درجه ی سانتی گراد می رسد، البته همراه با 85 درصد رطوبت که شهر را همانند سونایی می کند که بیش 10 دقیقه نمی شود در معرض آب و هوایش تاب آورد.لازم به ذکر است که دمای آب دریا نیز در این فصل به 37 درجه ی سانتی گراد می رسد که این امر موجب می شود تا هتل های دبی دمای آب استخرهایشان را کاهش دهند تا مسافران احساس بهتری از شنا کردن در استخر آنها داشته باشند.

بهترین زمان برای سفر به دبی، دو ماه آخر پاییز و دوماه آخر بهار است؛ در این ماه ها دبی هوایی بسیار دلچسب دارد و میانگین دمای هوا در این ماه ها به 30 درجه ی سانتی گراد می رسد. در فصل زمستان نیز هوا خیلی سرد نیست و در طول روز میانگین دما 23 درجه ی سانتی گراد و در شب 14 درجه ی سانتی گراد می باشد؛ این بدین معناست که شما در این ماه ها در دبی نیازی به پوشیدن لباس گرم ندارید.

معروف ترین و مهم ترین دیدنی ها و جاذبه های گردشگری دبی عبارتند از:

1.     برج العرب و برج الخلیفه

2.     ساحل جمیرا

3.     پارک آبی وایلد وادی

4.     پارک الممزر

5.     اسکی دبی

6.     پارک آبی آکوواونچر

7.     آکواریوم و پارک دلفین ها

8.     ساحل نخل

9.     سافاری بیابانی دبی و...

 

 

از جمله متنوع ترین و مشهورترین فروشگاه ها و مراکز خرید دبی نیز می توان به دبی مال، سیتی سنتر دِیره، مرکز خرید ابن بطوطه و... اشاره کرد.

تورهای شهر دبی-Dubai سایر تورها