ساعت به وقت ایروان-Yerevan

2019-10-22 00:07:44
دمای امروز ایروان-Yerevan

14oC

Yerevan,AM
  • Clouds

    few clouds
  • 0.5m/s

    40o

  • 87%

    1021 hPaکشور : ارمنستان
زبان : ارمنی
جمعیت : 2,989,000 نفر
مساحت : 227 کیلومتر مربع
واحد پول : درام
ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان، کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است. ارمنستان در قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شو د.نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. این نام به طور سنتی از نام هایک، بنیان گذار افسانه‌ای ملت ارمنی و نتیجهٔ نتیجهٔ نوح پیامبر، گرفته شده‌است که بر اساس نوشتهٔ موسی خورنی، تاریخ نویس ارمنی، در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان گذاشت.

 ایروان پایتخت کشور ارمنستان و بزرگترین شهر این کشور است.تاریخ این کشور به 2800سال پیش باز می گردد و محبوب ترین شهر ارامنه نیز می باشد.این شهر در دامنه ی کوه های آرارات واقع شده است.ایروان در گذشته در جنگ میان ایران و عثمانی بارها به تاراج رفت و دوباره قسمتی از ایران شدتا اینکه در سال 1828میلادی پس از جنگ میان ایران و روسیه طبق عهدنامه ی ترکمن چای ایران جدا شد.ایروان به خاطر داشتن جاذبه های طبیعی زیبا سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب می کند.این شهر از مراکز مهم صنعتی،فرهنگی و علمی قفقاز است و مرکز بازرگانی فراورده های کشاورزی نیز محسوب می شود. هم چنین،کارخانه‌های ایروان در زمینه فراوری فلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند. از میدان «هاراپراک» به راحتی می‌توان به هر جای شهر رفت. ساختمان‌های زیبای اطراف میدان، نورپردازی آن‌ها در شب، کافه‌ها و رستوران‌های روباز، هاراپراک را به یکی از محبوب‌ترین جاهای ارمنستان برای گشت‌زدن شبانه تبدیل کرده است. در طول روز نیز، «گالری هنر ملی» را با مجموعه‌ای از آثار هنرمندان بزرگ روس و ارمنی و همین‌طور موزه‌ی ملی تاریخ ارمنستان را در اطراف همین میدان نباید از دست داد؛ هر دوی این‌ مکان ها تا ساعت پنج عصر باز هستند.هم چنین،بازار سنتی شهر در نزدیکی میدان هاراپراک، بازاری بزرگ و دیدنی است که همه‌جور چیزی در آن پیدا می‌شود. بازار پاتوق هنرمندان است و کنار پیاده‌روها می‌توان موزیک زنده و بساط نقاشی را هم دید. اگر هیچ چیزی از این بازار نخواستید بخرید، قهوه‌جوش سنتی ارمنی را نادیده نگیرید؛ قهوه‌جوش جازوه، ظرفی مسی با دسته‌ی چوبی است که لابد قهوه در آن جور دیگری درست می‌شود که تا این حد معروف شده. برای خرید اجناس خاص یا سر زدن به فروشگاه برندهای معروف میتوانید از خیابان «آبوویان» دیدن کنید؛ خیابانی سنگ‌فرش که بیشتر برندهای معروف دنیا را می‌توانید آنجا پیدا کنید. یکی دیگر از بناهای یادبود پرطرفدار در ایروان، مجسمه‌ی مادر در خیابان مسروپ مشتوت است. مجسمه‌ی مادر بلندترین نقطه‌ی شهر به حساب می‌آید و در واقع بر روی ساختمان موزه‌ی مادر قرار گفته است. بازدید از این بنا تا ساعت پنج و نیم عصر امکان‌پذیر و رایگان است. اطراف این مجسمه، منطقه‌ی اعیان‌نشین ایروان با خانه‌های ویلایی و کوچه‌های خلوتش جلب توجه می‌کنند. پارک سرسبز «حقتاناک» نیز در کنار مجسمه‌ی مادر قرار دارد و چرخ و فلک بزرگش می‌تواند برای کودکان خوشایند باشد.

آب و هوای ارمنستان:

آب و هوای این کشوراز نوع قاره‌ای می باشد ،یعنی زمستان‌های خیلی سرد و تابستان‌های خیلی گرم دارد.

در بهترین وقت سفر به ارمنستان دمای هوا در تابستان بین ٢٢ تا ٣٦ درجه سانتی‌گراد متغیر است به هر حال میزان رطوبت هوا خیلی کم است اما وجود کوه‌ها باعث وزش باد و نسیم می‌شود که گرما را کمی قابل تحمل‌تر می‌کند. بهار در ارمنستان کوتاه و پاییز خیلی طولانی است. زمستان هوا کاملاً سرد و طاقت‌فرسا می‌شود، همیشه برف می‌بارد و گاهی دمای هوا تا ده درجه سانتی‌گراد زیر صفر هم می‌رسد در این فصل ورزش‌های زمستانی مثل اسکی و اسکیت روی یخ خیلی رونق پیدا می‌کنند در کنار ارتفاعات ارمنستان هم دریاچه‌ی «سوان» قرار دارد که در زمستان روی یخِ آن اسکیت بازی می‌کنند. این دومین دریاچه‌ی بزرگ جهان بعد از دریای خزر است.

از مهم تربن جاذبه های شهر ایروان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. دریاچه سوان

2. پارک دنیای آب ایروان

3. بازار ورنیساج (بازار هنر و صنایع دستی)

4. بازار شوكا (میوه و شیرینی‌جات)

5. گالری ملی ارمنستان

6. موزه قلعه اربونی

7. موزه هنر‌های مردمی

8. بنای یادبود قربانیان کشتار دسته جمعى ارمنیان و...

تورهای شهر ایروان-Yerevan سایر تورها