ساعت به وقت استانبول-Istanbul

2019-10-21 21:56:51
دمای امروز استانبول-Istanbul

18.1oC

Istanbul,TR
  • Clouds

    few clouds
  • 4.6m/s

    20o

  • 72%

    1022 hPaکشور : ترکیه
زبان : ترکی استانبولی
جمعیت : 14025646
مساحت : 5,343 کیلومتر مربع
واحد پول : لیره
استانبول بزرگترین شهر ترکیه و مرکز اقتصادی و فرهنگی این کشور است. استانبول در کنار دریای مرمره و تنگه بسفر قرار گرفته است و تنها شهری است که در دو قاره قرار دارد. این شهر در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است و از نظر میزان گردشگر خارجی رتبه ی سوم در بین شهرهای توریستی حهان را دارا می باشد.

استانبول بزرگترین شهر ترکیه و مرکز اقتصادی،فرهنگی و البته گردشگری این کشور است.این شهر که نیمی از آن در قاره ی آسیا و نیمه ی دیگر آن در قاره ی سبز یعنی قاره ی اروپا قرار گرفته،در حاشیه تنگه بسفرس که محل تلاقی و اشتراک دریای سیاه،دریای مرمر و خلیج شاخ طلایی واقع شده است.شهر استانبول در سال 2010 عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده است.

تاریخچه:

شهر استانبول در دوران حکومت رومیان،امپراتوری روم شرقی و عثمانی ها،پایتخت ترکیه بوده است.این شهر در ابتدا با نام بیزانتیوم شناخته می شد.در سال 196 میلادی سپتیموس سورس،امپراتور روم با حمله به بیزانتیوم آن را اشغال کرد که پس از آن رومیان بسیار زیادی به این شهر مهاجرت نمودند.در آن زمان بود که نام این شهر مهم به کنستانتین یا قسطنطنیه تغییر یافت.

اقتصاد:

استانبول همیشه مرکز اقتصاد کشور ترکیه بوده است که این به دلیل موقعیت اتصالی بین المللی و راه های زمینی و هوایی آن می باشد؛هم چنین این شهر بزرگ امروز به عنوان مرکز صنعت کشور ترکیه محسوب می شود،به گونه ای کهمی توان گفت بسیاری از نقشه ها و طرح ها تولیدی کشور در این شهر برنامه ریزی شده و انجام می پذیرد.استانبول اجناسی از قبیل کتان،ابریشم ماشینی،کاغذ،محصولات روغنی،چرم،مواد شیمیایی و البته پارچه و منسوجات تولید می شود.

ساختار شهری و مناطق مهم استانبول:

این شهر بزرگ از 3 منطقه ی اصلی و حائز اهمیت تشکیل شده است که این مناطق عبارتند از:

1)شبه جزیره ی تاریخی استانبول که بخش ها و نواحی مهم امین اونو و منطقه ی مهم فاتح را دربرمی گیرد.این مناطق در سواحل شمالی خلیج طلایی واقع شده اند که مرکز قدیمی شهر را از قسمت های شمالی و جوان تر و اروپایی استانبول جدا می کند.

2)در قسمت شمال خلیج طلایی مناطق تاریخی و بسیار حائز اهمیت بِی اغلو و بشیکتاش قرار دارد که از مهم ترین نواحی این قسمت می توان به میدان تکسیم و خیابان استقلال اشاره کرد که در منطقه ی بِی اغلو واقع شده است و یکی از مهمترین مراکز گردشگری یا شاید مهم ترین این مراکز در شهر بزرگ و زیبای استانبول محسوب می شوند.

3)کوه های اوسکودر و کادیکوی که در سمت آسیایی شهر قرار گرفته اند و در واقع شهر های مستقلی هستند و امروزه مناطق تجاری و مسکونی مهمی در آنجا ساخته شده است و حدود یک سوم جمعیت استانبول را در خود جای داده است.

آب و هوا:

در فصل تابستان شهر استانبول معمولا دارای آب و هوایی گرم و آفتابی است.میانگین دما در روز 27 در جه ی سانتی گراد و در شب 18 درجه ی سانتی گراد است؛لازم به ذکر است که رطوبت بالای هوا نیز در این فصل گرما را دوچندان می کند.در این شهر زیبا فصل تایستان خشک ترین فصل سال است اما گاه نیز پیش می آید که رگبار پراکنده شروع به باریدن کند.اما زمستان استانبول سرد و مرطوب است.در این فصل میانگین هوا در شب 2 درجه ی سانتی گراد و در روز به 7 درجه ی سانتی گراد می رسد؛اما کم پیش می آید که دمای هوا در این روز های زمستانی به زیر 0 درجه کاهش پیدا کند. رطوبت بالای هوا و وزش باد های سرد زمستانی باعث تشدید سرمای هوا می گردد.فصل بارش برف از دسامبر تا اواخر مارس (از اواسط آذر تا اواسط اسفند ماه) می باشد.

بهترین وقت برای سفر به استانبول دو ماه آخر بهار و دو ماه اول پاییز می باشد.البته در تابستان که هوای شهر گرم و مرطوب است،برای گردشگران انواع جشنواره های هنری و کنسرت های بزرگ جهانی را در این برگزار می کنند.

مهم ترین مراکز گردشگری اسنانبول به شرح زیر است:

1.     مسجد و موزه ی ایا صوفیه

2.     مسجد سلطان احمد(مسجد آبی)

3.     کاخ توپکاپی

4.     کاخ دلماباچه

5.     مسجد سلیمانیه

6.     برج گالاتا

7.     دلفیناریوم

8.     پل بغاز

9.     گرند بازار و مرکز خرید جواهر و...

 

 

 

تورهای شهر استانبول-Istanbul سایر تورها