بدون این سوغاتی‌ها از تایلند برنگردید!

۱۳۹۵-۰۷-۰۳

در سفر به تایلند و شهرهای دیدنی آن از جمله بانکوک، پاتایا و پوکت بدون مجسمه و فیل از تایلند برنگردید! در ضمن از پارچه ابریشمی تایلندی هم غافل نشوید که یکی از بهترین سوغات‌های کشور تایلند است. ادویه تایلندی هم غیرقابل مقاومت است و اگر علاقه‌مند به آشپزی تایلندی هم باشید هم که دیگر راهی جز خرید آن ندارید. حالا به چند سوغاتی مهم دیگر تایلند نگاهی می‌اندازیم.

 

سوغاتی های تایلند

ظروف مخصوص

ظرف چانگ لون که نوعی ظرف مخصوص تایلندی است که با پخته شدن نارگیل در کوره ساخته می‌شود، همچنین ظرف هوی چو که از یک نوع خاص خرچنگ ساخته می‌شوند، سوغاتی بسیار جذاب برای دوستان و آشنایانتان تلقی خواهد شد.

شیرینی خائو

خائو لام یک نوع شیرینی مخصوص تایلندی‌ است که خمیر آن از مخلوط شیره‌ برنج، شکر و کرم نارگیل تشکیل شده و آن را در ظرف های مخصوصی از چوب‌ بامبو می‌پزند.

جواهرات

یاقوت‌های کبود، یاقوت سرخ، لعل‌ها و زیرکن همگی در تایلند استخراج می‌شوند و توسط هنرمندان تایلندی که در بین ماهرترین افراد جهان در این زمینه هستند، برش داده می‌شوند. کارهای انجام شده روی طلا و نقره دارای کیفیت بالایی هستند و قیمت مناسبی هم دارند. اگر شما سفارش خاصی دارید می‌توانید یک عکس یا طرحی از چیزی که دوست دارید را بیاورید و آن را برای شما بسازند. شما در هر گوشه شهر می‌توانید جواهر فروشی‌ پیدا کنید، ولی جاده ماهاسک خارج از سیلوم را برای اجناسی که به صورت عمده فروشی عرضه می‌شوند، امتحان کنید. در واقع خرید از تمامی نقاط سیلوم بسیار مطمئن است. موسسه آسیایی علوم جواهرشناسی (در جاده سیلوم واقع است) مکانی مناسب برای تأیید کیفیت سنگ‌های برش داده شده است.

از پوکت سوغاتی ببرید

مروارید، جواهرات میناکاری شده، ظروف مسی، زیورآلات و محصولات دریایی از مهم‌ترین سوغات جزیره زیبای پوکت هستند، مغازه‌های خوبی برای فروش سوغاتی در خیابان‌های راتسادا، فانگنیا، مونتری، یائووارات و تیلوک یوتیت وجود دارد.

در تایلند حتما چانه بزنید

هر چیزی را می‌توان در تایلند با چانه و مذاکره خرید. ابتدا درخواست یک تخفیف برای شروع کار داشته باشید. مکان‌هایی که قیمت مقطوع دارند به شما چنین چیزی را اعلام می‌کنند تا بحثی نباشد (ولی اگر شما از مغازه خارج شوید، حتی در یک فروشگاه زنجیره‌ای، ممکن است با این کار بتوانید تخفیفی بگیرید). اول کمی دور و بر چرخ بزنید تا بتوانید ارزش چیزهایی که می‌خواهید بخرید را به دست آورید.
اجازه دهید که فروشنده اولین پیشنهاد را بکند، سپس با یک قیمت کمتر ادامه دهید. قیمت پیشنهادی شما معمولاً کمتر از نصف قیمت اولیه‌ای که فروشنده تایلندی پیشنهاد می‌کند، باید باشد، یعنی از ۵۰درصد تخفیف شروع کنید. شوخ طبعی خود را همیشه حفظ کنید، لطیفه بگویید و عجله نکنید. همیشه آماده خارج شدن از مغازه باشید یا حتی از مغازه بیرون بیایید. گاهی اوقات به همراه داشتن دوست یا نفر دیگر که آستین شما را بکشد و بخواهد مثلا شما را بیرون ببرد، به چانه زدن کمک خواهد کرد. نکته آخر هم اینکه اگر قصد خرید چند تا از یک کالا را دارید، ابتدا سر قیمت یک کالا چانه بزنید، سپس قیمت برای دوتا، سه تا و بیشتر را بپرسید و چانه بزنید.

 

سایر مطالب