27 سپتامبر روز جهانی گردشگری

۱۳۹۶-۰۷-۰۵

از ديدگاه سازمان ملل، فرد جهانگرد يا گردشگر شخصی است كه كشوري غير از كشور محل زندگی خود را مورد بازديد و گردش قرار دهد، مشروط بر اينكه، اين بازديد به منظور احراز هيچ¬گونه شغل و درامدی نباشد و حداقل زمان 24 ساعت و حداكثر به مدت سه ماه در كشور ميزبان توقف بنماید.

روز جهانی جهانگردی چه روزی است؟

از سال ۱۹۸۰ میلادی، سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد هر سال روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز بین المللی گردشگری جشن می‌گیرد. اساسنامه این روز در تاریخ ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰ به تصویب سازمان جهانی گردشگری رسیده است. تصویب این روز نقطه عطفی در گردشگری جهانی محسوب می‌شود. هدف از گرامی داشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی و دانش در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و بین المللی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی،  ، سیاسی و اقتصادی در کشور های سراسر جهان است.

 

منظور از جهانگردی چیست؟

پدیده ي مسافرت را از مگانی به مکان ديگر و از كشوري به كشور ديگر، بدون اهداف قصد مهاجرت، اشتغال يا اقامت مستمر، جهانگردي گويند. از ديدگاه سازمان ملل  « فرد جهانگرد يا گردشگر شخصی است كه كشوري را غير از كشور محل زندگی خود مورد بازديد قرار دهد، مشروط بر اين­كه، اين سفر وبازدید به منظور احراز هيچ­گونه شغل و درامدی نباشد و حداقل زمان  24 ساعت و حداكثر سه ماه در كشور ميزبان توقف نمايد و سفر او مبني بر يكي از این علل باشد: تفريح، استراحت، گذراندن تعطيلات، مسائل خانوادگي،  امور پزشكي، ورزش، سفر مذهبي، مأموريت يا شركت در هم انديشي­ها باشد.

 

­

 

 

سایر مطالب